HISTORYCZNY DZIEŃ. RUSZYŁA BUDOWA BAZY CRACOVII

Chude lata, głównie czasy PRL-u i lat 90. XX wieku bezpowrotnie minęły dla najstarszego polskiego klubu. Za wyjątkiem jednego sezonu banicji na zapleczu, „Pasy” od 2004 r. grają w Ekstraklasie, za miesiąc czeka je batalia o Ligę Europy, ale nie to jest najważniejsze. Cracovia anno domini 2019 to właściciel na lata, trener na lata, tłum kibiców na dobre i na złe, a także nowoczesna baza treningowa na wieki. W Rącznej wmurowano dziś kamień węgielny pod budowę obiektu, z którego korzyść będą czerpały nie tylko „Pasy”, ale też gmina Liszki i cała polska piłka.

Dla Cracovii to milowy krok w rozwoju. Uboga infrastruktura przy ulicy Wielickiej za kilkanaście miesięcy przestanie być problemem. Do Rącznej mają się przenieść seniorzy (pierwsza drużyna i rezerwy) i starsze roczniki młodzieży. W Krakowie, ze względu na logistykę, mają pozostać najmłodsi piłkarze i pracownicy biurowi.

– W wielu klubach mówi się ze się robi, ale się nie robi. Cieszę się ze w Cracovii są czyny – komentował trener Probierz. – Namawiam profesora nie na wielkie transfery, ale na inwestycje w młodzież – powiedział.

Boiska, zaplecze, centrum badawcze

20 minut jazdy od centrum Krakowa zostanie wybudowany kameralny stadion z oświetlaniem i podgrzewaną murawą spełniający wymogi III ligi, cztery pełnowymiarowe trawiaste boiska treningowe i pięć o nawierzchni sztucznej (dwa pełnowymiarowe, trzy do siatkonogi).

Bazę uzupełni budynek z siłownią, szatniami, salą konferencyjną, małym hotelem, gabinetami do odnowy biologicznej i krioterapii oraz centrum badawcze.

Trzeba przyznać, że lokalizacja ośrodka jest perfekcyjna. Cisza, spokój, zieleń, świeże powietrze, a jednocześnie dobry dojazd. 10 minut drogi od lotniska w Balicach i podobny czas od obwodnicy Krakowa. Gdyby nawet pierwsze reprezentacji Polski przyszło grać na Stadionie Śląskim, który ostatnio wrócił do mody, to Rączna mogłaby być znakomitym miejscem na trenowanie w spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

W ten sposób „Pasy” staną się trzecim polskim klubem z nowoczesną, własną bazą szkoleniową. Mają takie Lech Poznań i Zagłębie Lubin, które nieprzypadkowo są liderami w szkoleniu i promowaniu piłkarskiego narybku. Wystarczy wymienić: Krzysztof Piątka i Piotra Zielińskiego (obaj wypłynęli z Lubina), czy Jana Bednarka, Karola Linettego, Bartosza Bereszyńskiego i Dawida Kownackiego, których piłkarsko ukształtował Lech.

Fani Cracovii czują dumę, gdy widzą, jak ich klub rośnie w siłę. W piątkowe południe wielu spośród nich trafiło na obiekt Strażaka Rączna, gdzie dokonano wmurowania kamienia węgielnego. Uroczystość uświetnili: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, szef Ekstraklasy SA Marcin Animucki, prezes Małopolskiego ZPN Ryszard Niemiec, a także znany pisarz i fan „Pasów” Leszek Mazan.

Cracovia zamierza współpracować ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Krakowie i społecznością gminy Liszki, w której leży Rączna.

Koszt inwestycji to 38,5 mln zł netto, z czego 8 mln pochodzi z ministerstwa sportu. Przetarg wygrało przedsiębiorstwo Łęgprzem.

#cracovia #inwestycje #pilkanozna #ekstraklasa #lechpoznan #zaglebielubin #krakow